עבודה בהייטק בארה"ב – המקומות המבוקשים לרילוקיישן

ניתן לומר, כי, באופן כללי, ארה"ב נחשבת ליעד המועדף לרילוקיישן של ישראלים, ללא קשר לתחום עיסוקם. אולם, מאחר ובתחום ההיי-טק נחשבת ארה"ב למעצמה של ממש, ומאחר ולא מדובר במדינת יעד בה קיימים פערים תרבותיים עצומים (כאלה המצויים בין התרבות הישראלית העסקית לתרבות היפנית העסקית, למשל) או קשיי שפה (רוב הישראלים, בעיקר אנשי ההיי-טק, דוברים אנגלית שוטפת וטובה), ארה"ב נחשבת לחלומם הרטוב של אנשי היי-טק ישראלים רבים. למרות העובדה כי ישראלים המבצעים רילוקיישן לארה"ב עלולים להיתקל בקושי להשגת אשרות עבודה, עדיין, קיימים מספר יעדים ספציפיים המבוקשים יותר בעיני אנשי ההיי-טק הישראליים.

חושבים על רילוקיישן לארה"ב? הנה מה שחשוב שתדעו!

הביקוש העיקרי בארה"ב הוא למהנדסי תוכנה, מהנדסי ומתכנתי מובייל, מנהלי רשתות ומערכות מחשב, מנהלי שיווק בכירים ולמנהלי פיתוח תוכנה ולמנהלי מוצרי תוכנה—. ישנם מספר יעדים מרכזיים אפשריים למבצעי רילוקיישן העוסקים באחד מהתחומים הללו:

רילוקיישן לצורך עבודה באזור הסיליקון ואלי, קליפורניה

כיום, פועלות בסיליקון ואלי שבצפון סן-פרנסיסקו יותר מ-1,000 חברות טכנולוגיה בולטות ובעלות השפעה, ביניהן גוגל, אינטל, פייסבוק, מיקרוסופט, אפל, HP ואימפריות טכנולוגיות נוספות. לצידן של הענקיות הללו, פועלים סטארט-אפים קטנים יותר, שרובם (לפחות כך מקווים האנשים העומדים מאחוריהם) עתידים לצמוח ולהתחרות בשכניהם הגדולים והמבוססים. כך שאזור הסיליקון ואלי הוא בהחלט יעד טוב למבצעי רילוקיישן, בעיקר בזכות יוזמות שילוב ישראליים שם (למשל ICON ותוכנית SV101 שהיא מפעילה).

רילוקיישן לניו יורק – כשמדיה ומובייל הם העיסוק שלכם

בניו יורק ממוקמות מספר חברות ישראליות מובילות בעולם בתחום המובייל והמדיה, כמו אאוטבריין ומתחרתה הצמודה – טאבולה, LivePerson ו-Matomy. עובדת היותכם ישראלים, אמנם, לא תקנה לכם אוטומטית משרה באחת מהן, אולם היא בהחלט יכולה לאפשר לכם נחיתה רכה יותר, מאשר אם הייתם מבצעים רילוקיישן לאזור זר ומנוכר לחלוטין.

רילוקיישן לבוסטון – לאנשי תחומי הביולוגיה והטכנולוגיה הרפואית ו… הסייבר

אמנם, בוסטון נחשבת למעוז ה-Medical Devices והביו-טכנולוגיה, אולם מעל ל-200 חברות וסטרט-אפים ישראלים בולטים (כ-Akamai Technologies וחברת הסייבר CyberArk), כמו גם חברות ישראליות-לשעבר שנרכשו על ידי אנשי עסקים שאינם ישראלים (כ- Rebif שנרכשה על ידי EMD Serono או Velcade שנרכשה על ידי Takeda Pharmaceutical Company) הופכים את בוסטון ליעד נוח עבור מבצעי רילוקיישן ישראליים.

 

חשוב לזכור!

עובד ישראלי המבצע רילוקיישן לשנה בארה"ב, יהיה חייב לשלם את המס המוטל עליו בשתי המדינות, ולכן, חשוב לקחת זאת בחשבון בעת המו"מ על הרכב השכר שישולם בעת העבודה במדינת היעד. כמו כן, חשוב לזכור לבדוק את נושא הכיסוי הביטוחי והתשלומים למוסד לביטוח לאומי, מאחר (ולפחות, נכון לעת כתיבת מאמר זה) אין אמנה בין ארה"ב לישראל הנוגעת לעניין הביטוח הלאומי, כך שעדיף לבדוק מה זה אומר לגביכם.

 

בשורה התחתונה,

תקופת הרילוקיישן לארה"ב יכולה להיות כיף אדיר, חוויה מעשירה מכל הבחינות, אולם, היא דורשת את ההיערכות הנכונה, על מנת שלא תיפלו בפחים הידועים אותם ניתן היה לצפות מראש.