גרין קארד לארה"ב

גרין קארד לארצות הברית

גרין קארד לארצות הבריתהמושג "גרין קארד" מעניין את כל מי שמעוניין להגיע לארצות הברית על מנת לעבוד או לגור במקום. שלא כמו מטיילים ישראלים אשר מעוניינים להיכנס למדינה וזקוקים רק לויזה, על מנת לעבוד באופן חוקי במדינה או לשהות שם לצורך מגורים, יש להוציא גרין קארד. ישנן דרכים שונות לקבל גרין קארד; דרך הגרלה, דרך עבודה או דרך קרבה משפחתית.

הגרלת הגרין קארד השנתית

מדי שנה מגרילה ממשלת ארה"ב כ- 50 אלף אשרות גרין קארד למבקשים להיות חלק מהמדינה ואין זה משנה מהיכן הם בעולם. כל אחד, מכל מקום (למעט קנדה ומקסיקו), רשאי להיכנס להגרלה. את המועמדות להגרלה יש להגיש בין החודשים אוקטובר עד דצמבר (בכל שנה) כאשר התוצאות של ההגרלה ניתנות בין החודשים אפריל עד מאי. חשוב לשים לב- גם במידה ושמכם יוגרל לא תקבלו תושבות קבע בארה"ב אלא תקבלו זכות לבקש גרין קארד. כמחצית מהזוכים בהגרלה מגיעים בסופו של דבר לארה"ב. שימו לב שישנן מגבלות שונות אשר יכולות להוביל לשלילת האפשרות לבקשת גרין קארד כמו למשל עבר פלילי או מילוי לא נכון של הטפסים השונים לבקשה הראשונית בהגרלה.

גרין קארד דרך העבודה

ארה"ב מאפשרת למי שאינו אזרח המדינה לעבוד בתחומה וזאת בתנאי שיש לו אישור מתאים לכך. במקרה זה ישנן שתי אפשרויות לקבלת גרין קארד; הדרך הראשונה היא על ידי מציאת מעסיק אשר מוכן להגיש בקשה ולקחת אחריות על העובד (נקרא "ספונסרשיפ") והדרך השניה היא על ידי הגשת בקשה על סמך כישורים מיוחדים או יכולות שיעניקו לממשלה ערך מוסף.

קרבה משפחתית

אחת האפשרויות לקבלת גרין קארד היא דרך קרבה משפחתית כאשר כאן ישנם מספר מסלולים שונים לקבלת הגרין קארד:

  • צעירים אשר גילם אינו עולה על 21 ואשר אחד מהוריהם הוא אזרח ארה"ב או נשוי לאזרח ארה"ב, יכולים להגיש בקשה לקבלת גרין קארד על סמך קרבה זו. תהליך זה אורך כשלושה חודשים מרגע הבקשה עד לקבלת הגרין קארד.
  • אזרחי ארה"ב אשר עברו את גיל 21 זכאים להגיש בקשת גרין קארד עבור הוריהם בהליך אשר נמשך גם הוא כשלושה חודשי המתנה.
  • ילדים לאזרחי ארה"ב אשר עברו את גיל 21 והם אינם נשואים יכולים לגשת להליך קבלת גרין קארד ובהליך זה עליהם להמתין 6 שנים עד לקבלתו.
  • אחים לאזרחי ארה"ב יכולים גם הם להגיש בקשה לקבלת תושבות קבע. הליך זה לא מבטיח הצלחה של 100% ויש להמתין כעשר שנים מרגע הגשת הבקשה ועד לקבלת אישור הבקשה.
  • בעל גרין קארד אשר התחתן ורוצה להחיל את האישור גם על בן/ בת הזוג רשאי לגשת להליך זה כאשר ההמתנה אורכת כ- 5 שנים.
  • חתונה היא אחת הדרכים הנוספות אשר מאפשרת לקבל תחילה תושבות קבע (התקפה למשך שנתיים) ולאחר מכן גרין קארד ואפשרות לגשת למבחני האזרחות.